Elektrik ve Topraklama Kontrolleri

TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ NEDİR?

İş güvenliği için her elektrik tesisatının topraklaması olmalıdır. Elektrik tesisatının bağlandığı toprak alanı yeterince büyükse toprak iyi bir iletkendir ancak alan yeterli değilse direnç yüksek olur ve fazla akımın aktarılacağı toprak kötü bir yalıtkan olur. Bu sebeple işletmenizde belli aralıklarla topraklama ölçümü yapılmasında yarar vardır.

Topraklama ölçümleri prizler, elektrikli aletler gibi noktalardan yapılır. Ölçüm noktarı belirlenirken priz ve elektrikli alet sayıları belirlenerek, ölçüm yapılacak noktalar belirlenmelidir.

Son olarak ana pano da topraklama ölçümüne dahil edilerek toplam nokta adedine ulaşılır.

TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜNÜN AMACI

Topraklama ölçümü, elektrik geriliminin mevzuat tarafından belirlenen sınır değerler içinde olup olmadığı belirlemek için yapılır. Eğer ölçülen değerler sınır değerlerin dışındaysa çeşitli düzeltici faaliyetler önerilir. Sonuç olarak topraklama ölçümünün en önemli amacı iş güvenliğini yani insan hayatını sağlama almaktır.

TOPRAKLAMA ÖLÇÜM RAPORU

Topraklama kontrolleri, Hekim Oğul OSGB personeli yetkili bir elektrik mühendisi tarafından yapılır ve denetim raporu şirketinize teslim edilir. Hazırladığımız raporlar bakanlık müfettişlerinin isteklerine uygundur ve yeniliklere uyum sağlayabilmek için raporlarımızı sürekli güncelliyoruz.

Hazırlanan topraklama ölçüm raporunun geçerlilik süre ölçüm tarihinden itibaren 1 yıldır. Raporun geçerliliği bittikten sonra mevzuat gereği topraklama ölçümü tekrar edilmelidir.

Diğer Hizmetlerimiz

İşyeri Hekimi

Hekim Oğul OSGB altyapısı daha önce hiç işyeri hekimliği yapmamış bir doktorun

Devamını Oku

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı, üniversitelerin mühendislik veya fen fakültesinden mezun olmuş

Devamını Oku

İşyeri Hemşiresi

Sağlık personelinin işyeri hemşiresi yasal olarak yapabilecekleri sınırlıdır

Devamını Oku

Ortam Ölçümleri

Ortamdaki toz, gürültü, aydınlatma ve gaz seviyesi, isg ortam ölçümleri ile belirlenir.

Devamını Oku

Periyodik Kontroller

İş makineleri düzenli olarak bir makine mühendisinin kontrolünden geçirilmelidir.

Devamını Oku

Elektrik ve Topraklama Kontrolleri

Elektrikli ekipmanları, paratoner, düzenli olarak yılda bir defa elektrik mühendisleri/elektrik teknisyeni tarafından periyodik kontrolden geçirilmeli ve raporlarının hazırlanması gereklidir.

Devamını Oku